نقش پروبیوتیک ها در جلوگیری از ابتلا به پارکینسون

دانشمندان دانشگاه مونترآل کانادا در بررسی‌های آزمایشگاهی روی موش‌ها، متوجه نوعی عفونت روده شده‌اند که نوعی بیماری شبیه پارکینسون به وجود می‌آورد.

بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که برخی از انواع بیماری پارکینسون، بیماری خودایمنی هستند که سال‌ها قبل از بروز علایم، فرد را گرفتار خود می‌کنند.

 تعداد بیماران مبتلا به پارکینسون در دنیا نسبت به سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، بیش از دو برابر شده و از ۲.۵ میلیون نفر به ۶.۱ میلیون نفر رسیده است. چنانچه این روند ادامه داشته باشد، احتمال دارد تا سال ۲۰۵۰ در دنیا، بیش از ۱۲ میلیون بیمار مبتلا به پارکینسون داشته باشیم.

حدود ۱۰ درصد از موارد ابتلا، ناشی از جهش‌هایی در کدهای ژنی پروتئین‌هایی مانند PINK1 و Parkin است که این پروتئین‌ها با میتوکندری‌ها مرتبط هستند. میتوکندری‌ها، ‌اندامک‌هایی در سلول‌ها هستند که انرژی تولید می‌کنند. بیمارانی که چنین جهش‌هایی دارند، در سنین پایین‌تر به بیماری پارکینسون مبتلا می‌شوند.

بیماری پارکینسون با شروع مرگ پیشرونده نورون ‌های دوپامینرژیک موجود در مغز شروع می‌شود. از بین رفتن این نورون ها باعث ایجاد مشکلات حرکتی رایج در این بیماران مانند لرزش، سفتی و خشک شدن دست و پاهامی گردد. هنوز دلیل مرگ عصب‌های دوپامینرژیک مشخص نیست.

بیشتر مدل‌های فعلی بیماری پارکینسون، بر اساس این باور است که درون عصب‌ها، مواد سمی جمع می‌شود. اما این مدل‌ها نمی‌توانند این حقیقت را توضیح دهند که چرا این بیماری سال‌ها قبل از اینکه علایم حرکتی آن بروز داده شود یا مرگ عصب‌ها قابل مشاهده باشد، به وجود می‌آید.

محققان کانادایی در بررسی‌های خود روی موش‌های آزمایشگاهی متوجه شدند که نوعی عفونت روده ناشی از باکتری می‌تواند علایم نوعی بیماری شبیه پارکینسون را در موش‌ها به وجود آورد.

دانشمندان می‌گویند سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت روده به سرعت واکنش نشان می دهد و وقتی این سیستم بیش از حد فعال شود، بیماری خودایمنی به وجود می‌آورد که در این حالت سیستم ایمنی به سلول‌های سالم خود حمله می‌کند.

عفونت روده می‌تواند یکی از دلایل ابتلای افراد به بیماری پارکینسون باشد و به همین خاطر می‌توان جلوی ابتلا به این بیماری را سال‌ها پیش از ابتلا گرفت.

به منظور جلوگیری از ابتلا به عفونت روده و همچنین درمان بدون عوارض این دسته از عفونت ها میتوانید از محصولات پروبیوتیکی شرکت زیست تخمیر بهره مند شوید. محصولات فمی لاکت و لاکتوکر از جمله محصولات مفید در جهت پیشگیری و درمان عفونت روده است.