مکمل های مولتی ویتامین - مینرال

مکمل­های مولتی ویتامین - مینرال، حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی هستند. انسان برای حفظ و ارتقاء سلامتی و بهترین عملکرد به ویتامینها و مواد معدنی مختلف نیاز دارد. ویتامین ها و مواد معدنی در واکنش هایی که روزانه در بدن انجام  می­گیرد ، نقش بسیار مهمی دارند. برای مثال برای تولید آنزیم ها، هورمون‌ها، گیرنده ها و فرستنده های عصبی و سایر مواد مورد نیاز هستند.

ویتامین A: مهم ترین نقش این ویتامین در بینایی می باشد. به علاوه ویتامین A جهت رشد و تکامل مورد نیاز است. این ویتامین به حفظ سلامت استخوان و نیز پوست کمک میکند.  کمبود ویتامینA  ممکن است باعث خشکی پوست، سردرد، تحریک پذیری، درد استخوان، افزایش حساسیت بدن در برابر ابتلا به عفونتها و شب کوری گردد.

ويتامين هاي B: این ویتامین­ها براي متابوليسم و توليد انرژي ضروري مي باشند. برخی ويتامين هايB ، بويژه B1،B6،B12  براي عملكرد طبيعي سلول عصبي و ترميم آن ضروري هستند. کمبود ویتامین B12 باعث ایجاد کم خونی از نوع پرنیشیوز نیز می گردد. ویتامین B2 براي عملکرد طبیعی سلول­ها، لازم و مهم می باشد. کمبود ویتامین B3 باعث ضعف عضلانی وکاهش اشتها می گردد.  کمبود ویتامین B6 باعث بروز علائم عصبی از جمله تحریک پذیری و افسردگی و نیز التهاب و قرمزی دهان و زبان می شود.

ویتامین D: این ویتامین در رشد و حفظ استخوانها حائز اهمیت است. ویتامین D در جذب کلسیم و فسفر و در مجرای گوارشی نقش دارد. همچنین ویتامینD3 جهت حفظ عملکرد غده پاراتیروئید که تنظیم کننده میزان کلسیم در بدن می باشد مورد نیاز است. ویتامین D همچنین باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می گردد و ویژگی ضد التهاب دارد. کمبود ویتامینD، منجر به نرمی و تحلیل استخوان، ضعف عضلانی، ضعف بدنی می گردد.

ویتامین E: این ویتامین در انجام عملکرد طبیعی تولید مثلی و باروری نقش دارد. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که کمبود آن می­تواند باعث بروز بیماری­های قلبی عروقی و سرطان گردد.

روی: روی جهت حفظ سلامت پوست، مو و بهبود ترمیم زخمها مورد نیاز می باشد. روی در حفاظت از بدن در برابر بیماریها و عفونت نقش حیاتی بازی می کند. روی در رشد و بلوغ جنسی نیز نقش دارد.


آهن: کمبود آهن شایع­ترین کمبود تغذیه ای در سراسر جهان است. کم خونی در سراسر دنیا در زنان و کودکان شیوع بالایی دارد که بیش از نیمی از این موارد به کمبود آهن نسبت داده می­شود (کم­خونی فقر آهن). شیرخواران و کودکان زیر 5 سال به دلیل رشد سریع  در معرض خطر ایجاد کم­خونی فقر آهن هستند. کمبود آهن، عواقب نامطلوبی بر سلامتی دارد از جمله: تاخیر تکامل فیزیکی و روانی، احساس خستگی، اختلال در تمرکز و ضعف عمومی.

شما با استفاده از یک قرص مولتی ویتامین می توانید تمام نیاز های ویتامینی و مواد معدنی که در وعده های غذایی‌تان وجود نداشته است را تامین کنید. اگرچه بهتر است ویتامین ها و مینرالها از طریق مواد غذایی به تامین گردد  اما در برخی افراد و گروه ها مصرف مکمل مولتی ویتامین و مینرالها ضروری است از جمله: افراد با رژیم های غذایی نامتعادل،  نوزادان و کودکان، دوران بارداری و شیردهی، ورزشکاران، بیماران بدحال،  افراد با شرایط کاری ویژه مثلا  که شب کارند یا به صورت شیفتی کار می کنند.

بنابراین مصرف مولتی ویتامین ها به عنوان یک گزینه برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن مطرح می باشد . پاستیل مولتی ویتامین دکتر گامفی (برای افراد بالای 4 سال) و مکمل مولتی ویتامین و مینرال ویتالاکت (برای بزرگسالان) از بهترین مکمل ها برای تأمین ریزمغذی های مورد نیاز بدن می­باشند.  این مکمل­ها با کمک به تأمین انرژی مورد نیاز بدن، باعث نشاط و سرزندگی فرد خواهند شد.