بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مهر 1397 در ساعت 9 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

امروزه تقاضای جهانی برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها افزایش یافته است. ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی و تهدید سلامت عمومی از عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها است.

یک گروه بین المللی متشکل از  ده دانشمند بررسی سیستماتیکی را در زمینه پروبیوتیک ها انجام دادند. مطالعات این گروه به این ترتیب بود که مصرف پروبیوتیکهای لاکتوباسیلوس یا بیفیدوباکتریوم را به کودکان و نوزادان سالم تجویز کردند تا اثرات پروبیوتیک را بر شیوع یا مدت بیماری های عفونی تعیین کنند. در تمام این مطالعات استفاده از آنتی بیوتیک نیز دنبال شد. این مطالعه نشان داد که نوزادان سالم و کودکان مصرف کننده پروبیوتیک در مقایسه با گروه مصرف کننده دارونما، حداقل 29 درصد احتمال مصرف آنتی بیوتیک در آنها کاهش یافته است.

نویسنده این طرح تحقیقاتی، Andi Shane MD MPH از دانشکده پزشکی دانشگاه Emory می گوید: "مطالعات انجام شده در این طرح بالینی نشان داد که مکمل پروبیوتیک برای کاهش بروز یا کوتاه شدن مدت بیماری موثرتر از است. عفونت حاد تنفسی،  عفونت های حاد گوارشی و عفونت های گوش از جمله این بیماری های عفونی بودند. این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که علاوه بر این مزایا، مکمل های پروبیوتیک می توانند استفاده از آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد. "

کاهش تجویز آنتی بیوتیک در پی مصرف پروبیوتیک ها مشاهده می شود، زیرا پروبیوتیک ها میزان بروز و طول مدت عفونت را کاهش می دهند. در صورتی که سیستم ایمنی افراد تقویت شود و بیماری کمتری بروز کند، ممکن است دیگر نیازی به تجویز آنتی بیوتیک نباشد. به همین ترتیب، از پروبیوتیک ها می توان به عنوان یک ابزار پزشکی برای  جایگزینی آنتی بیوتیک ها و بیماری هایی که به آنتی بیوتیک نیاز ندارند، استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل های قبلی نشان می دهد شیوع بالای نسخه های غیر ضروری و یا نامناسب آنتی بیوتیک موجب افزایش تهدید بهداشت عمومی و بروز بحران مقاومت آنتی بیوتیکی در سراسر جهان می شود. علاوه بر این، آنتی بیوتیک ها پیامدهایی برای سلامتی درازمدت در کودکان دارند.

پروفسور دانیل مورنستین، دبیر دانشکده پزشکی دانشگاه جورج تاون می گوید: "این طرح تحقیقاتی ثابت می کند که مصرف پروبیوتیک به طور منظم، به عنوان راهی برای کاهش تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به خطرات بالقوه آنتی بیوتیک برای سلامت عمومی، سوءاستفاده گسترده از آنتی بیوتیک در جریان درمان بیماریها، در پی گرفتن استراتژی های نوین برای حل این مشکل ضروری است."

 

www.news-medical.net