بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 27 خرداد 1396 در ساعت 17 : 8 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پروبیوتیک‌ها به کمک دندان‌ها می‌آیند

پروبیوتیک ها ميکروارگانيسم‌ هاي زنده ‌اي هستند که توسط مهار يا کاهش ميکروارگانيسم ‌هاي پاتوژن منجر به بهبود سلامت انسان ‌ها مي‌ گردند. شايع ‌ترين باکتري ‌هاي پروبيوتيک لاکتوباسيل و بيفيدوباکتريوم مي ‌باشند. در مطالعات گذشته نتايج مختلفي در مورد تاثيرات گونه ‌هاي مختلف پروبیوتیک بر سلامت دهان و کاهش سطح استرپتوکوک موتانس بزاق گزارش شده است. با توجه به یافته‌های جدیدی که در یکی از مطالعات Applied and Environmental Microbiology ارائه شده است، مواجهه با پوسیدگی دندان ممکن است روزی به‌سادگی مصرف یک مکمل برای از بین بردن باکتری‌های مضر شود.

به گزارش سلامت نیوز، با توجه به یافته‌های جدیدی که در یکی از مطالعات Applied and Environmental Microbiology ارائه شده است، برای این‌که دندان‌های سالمی داشته باشید، سطح pH باید خنثی باشد. اسید بیش از حد درون دهان می‌تواند باعث پوسیدگی دندان یا اختلالات دیگر شود. همین اسید در دهان است که باکتری‌های روی دندان را وادار می‌کند تا اسید بیشتری بسازند و سپس همین اسید تولید شده دوباره دندان را پوسیده می‌کند.


محققان دانشگاه فلوریدا، با توجه به همین نکات مهم، سعی کردند بفهمند که چه عاملی باعث بالا رفتن pH در دهان می‌شود. آنان در این مطالعه به نوع جدیدی از باکتری‌ها دست پیدا کردند که می‌توانند باکتری‌های مضر را تحت کنترل خودشان درآورند و به این نتیجه رسیدند که استفاده از پروبیوتیک ها مانع از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.


در این مطالعه ابتدا بیش از 2 هزار باکتری بررسی شدند که بعد 54 موردشان توسط محققات انتخاب شدند. محققان می‌گویند همان‌طور که استراتژی استفاده از پروبیوتیک‌ها برای بهبود سلامتی روده استفاده می‌شود، همین استراتژی درمانی می‌تواند برای دهان و دندان نیز موثر باشد.