بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 21 فروردین 1397 در ساعت 16 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

هنگامی که ما از مردم می پرسیم که پروبیوتیک ها  با چه چیز در ارتباط هستند، با دو پاسخ رایج "باکتری مفید" و "دستگاه گوارش" مواجه می شویم. اما دقیقا چگونه پروبیوتیک ها به سالم نگه داشتن روده کمک می کنند؟

عملکرد کلیدی دستگاه گوارش چیست؟

دستگاه گوارش بخشی از بدن انسان است که از ابتدای معده تا انتهای روده ی بزرگ ادامه دارد. قسمت هایی که دستگاه گوارش را تشکیل می دهند عبارتند از: معده، پانکراس، کبد، کیسه صفرا، دوازدهه، روده کوچک، آپاندیس، روده ی کور، روده بزرگ، کولون، رکتوم و مقعد.

هدف اصلی از دستگاه گوارش، گرفتن مواد غذایی، هضم ، استخراج و جذب انرژی و مواد مغذی است و سپس دفع باقیمانده. این سیستم باور نکردنی چگونه این همه کار را انجام می دهد؟ با کمک باکتری های مفید، همچنین به عنوان میکروبیوم روده و یا میکروفلور روده شناخته می شود.

عملکرد کلیدی میکروبیوم روده چیست؟

میکروبیوم روده می تواند از انواع مختلف میکرو ارگانیسم ها ساخته شود، که به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود: میکروب های نامطلوب به نام پاتوژن ها؛ میکروارگانیسم های بیطرف که نه به سلامت میزبان خود کمک می کند و نه مانع عملکرد طبیعی می شوند، و در نهایت باکتری های مفید که برای سلامتی ما کلیدی هستند. باکتری های مفید به ما کمک می کنند که غذا را تجزیه و هضم کرده و جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد. میکروبیوم ها ویتامین هایی مانند B و K را تولید کرده و از جمع شدن باکتری های "بد" و مخمرها (یعنی کاندیدا) جلوگیری می کنند.

چگونه روده شما کار می کند؟

 

هنگامی که غذا، آب یا هر جسم خارجی  از طریق تنفس دریافت میکنید، آنها با سیستم گوارش تماس پیدا می کنند. این پوشش ظریف از 3 خط دفاعی ساخته شده است که اولین مانع یک لایه ضخیم از باکتری های خوب است که مانع رشد باکتری ها و مخمر ها در روده می شود. این سد دفاعی همچنین از ورود سموم و اجسام خارجی  به جریان خون جلوگیری می کند.

 

خط دوم دفاعی عبارت است از سلول های روده ای که اجازه ی ورود سلول های ایمنی از جریان خون به روده و برعکس را می دهند. سلول های روده ای نیز به عنوان یک مانع فیزیکی دیگر عمل می کنند.

 

سومین و آخرین خط دفاعی سیستم ایمنی ما است. تا 70٪ از سلول های ایمنی بدن ما در روده ما قرار دارد و میکروبیوم ما به تعدیل این سیستم کمک می کند.

 

 

هنگامی که میکروبیوم روده ما ناسازگار یا ناسالم است، این می تواند منجر به حمله باکتری های بد به دیواره روده شود و باعث نفوذپذیری بیشتر آن شود. پس از آن، سموم و ذرات ناپایدار مواد غذایی به جریان خون منتقل می شوند، و این اعتقاد بر این است که این امر می تواند منجر به ایجاد عدم تحمل غذایی و آلرژی ها شود، زیرا سیستم ایمنی این ذرات غذایی نا آشنا را به عنوان عامل ناشناخته و خارجی که نباید در خون حضور داشته باشند می شناسند.

اما آیا علائم دیگری وجود دارد که ممکن است نشان دهنده این باشد که میکروبیوم روده ناسازگار است؟

منبع:Optibac