بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 26 آبان 1397 در ساعت 12 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

 

در پوکی‌استخوان استخوان‌ها متخلخل و ضعیف شده و خطر شکستگی افزایش دهد، مشخص می‌یابد. تعداد افراد مبتلا به پوکی‌استخوان با افزایش سن بیشتر می‌شود، به طوریکه اغلب زنان بالای 80 سال به این بیماری مبتلا هستند.

 

 

به دلیل اینکه شکننده بودن استخوان‌ها  به ندرت تا قبل از اولین شکستگی مشخص می‌شود، پیشگیری مهم‌تر از درمان است. اخیرا در مطالعه­ای برای اولین بار مشخص شد که در زنان سالمند دریافت باکتری‌های مفید برای سلامتی که “پروبیوتیک” نامیده می‌شوند به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. در این پژوهش 90 زن سالمند با میانگین سنی 76 سال پودرهای حاوی پروبیوتیک (باکتری لاکتوباسیلوس روتری 6475) و یا دارونما به طور روزانه و به مدت 12 ماه دریافت کردند. بعد از یک سال میزان تحلیل استخوان با استفاده از CT اسکن مشخص و با ابتدای مطالعه مقایسه شد. در زنانی که پروبیوتیک دریافت کرده بودند میزان تحلیل استخوان‌ها نصف میزان تحلیل استخوانی رخ داده در زنان دریافت کننده دارونما بود. پروبیوتیک ها توسط شرکت کنندگان به خوبی تحمل شد و  عوارض جانبی گزارش نشد.

تحقیقات پیشین در موش اثر باکتری‌های روده بر روی استخوان را گزارش داده بودند اما در مطالعه حاضر برای اولین بار اثر پروبیوتیک‌ها در افراد سالمند بررسی شد. زنان سالمند بیشتر از سایر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به پوکی‌استخوان و شکستگی قرار دارند. محققان امیدوارند در آینده استفاده از پروبیوتیک‌ها به عنوان یک روش اثربخش و ایمن جهت پیشگیری از بروز پوکی‌استخوان در افراد سالمند مورد استفاده قرار گیرد.
نکته عملی: دریافت پروبیوتیک‌ها توسط زنان سالمند در پیشگیری از ابتلا به پوکی‌استخوان مفید است.

منبع:

A.G. Nilsson, D. Sundh, F. Bäckhed, M. Lorentzon. Lactobacillus reuteri reduces bone loss in older women with low bone mineral density: a randomized, placebo-controlled, double-blind, clinical trial.J. Intern.Med. (2018), 10.1111/joim.12805 (Published online June 21, 2018

 

ژری لاکت چیست؟

 

 

 

ژری لاکت یک ترکیب پروبیوتیک و پری بیوتیک (سین بیوتیک) به صورت کپسول خوراکی بوده که سویه ­های به کار رفته در آن از مفیدترین و شناخته شده ترین پروبیوتیک­ها برای سالمندان هستند. ژری لاکت حاوی مقادیر بالایی از 7 سویه باکتری سودمند (لاکتوباسیل، بیفیدوباکترها و استرپتوکوکوس) به همراه پری­ بیوتیک فروکتوالیگوساکارید (کمک کننده به رشد و فعالیت پروبیوتیک ها) می باشد.