بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398 در ساعت 16 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مصرف غذا‌های سالم و مقوی‌ و ایجاد تعادل بین باکتری های مفید و مضر روده با استفاده از پروبیوتیک ها کلید داشتن سیستم گوارش سالم است‌. نحوه غذا خوردن و جویدن مواد غذایی نیز نکته بسیار مهمی است. اولین قدم برای هضم غذا در دهانتان آغاز می‌شود‌. دندان‌ها به خرد کردن غذا کمک می‌کنند و بزاق دهان هم حاوی آنزیم‌های آغاز‌کننده گوارش است‌. وقتی غذا را قورت می‌دهید‌، غذا به کمک حرکات گوارشی در طول دستگاه گوارش حرکت می کند. با تجزیه مواد غذایی، ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن جذب می شود. تعداد دندان ها در افراد بالغ 32 عدد می باشد. دندان‌ها دسته‌بندی مختلفی دارند و هر دسته کار مشخصی انجام می‌دهد. دندان‌ها به عنوان اندامی برای جویدن نقش مهمی در فرآیند گوارش دارند. جویدن غذا در کنار آنزیم های موجود در بزاق دهان، به آغاز فرآیند هضم کمک می کند.

 

چگونه بزاق دهان‌، گوارش را آغاز می‌کند‌؟

وقتی غذا می‌خورید‌، مواد غذایی ابتدا با بزاق ترشح شده از غدد بزاقی مخلوط می‌شوند‌. ۳ غده اصلی بزاقی‌: غده‌بنا‌گوشی‌، زیر‌آرواره‌ای و زیرزبانی نام دارند‌. غدد بنا‌گوشی در ۲ طرف صورت و داخل گونه‌ قرار دارند‌. این غدد منافذی به نام مجاری استنسن دارند که بزاق از آنجا ترشح می‌شود‌. این غدد‌، بزرگترین غدد بزاقی هستند که در جویدن و بلعیدن اغلب مواد نشاسته‌دار کمک می‌کنند‌. غدد زیر‌آرواره‌ای در بخش کناری آرواره ‌زیرین قرار دارند‌. این غدد آمیلاز و موکوس ترشح می‌کنند که در تجزیه نشاسته و نرم کردن گلو موثر است. غدد زیر زبانی موسین ترشح می‌کنند که ترشح بزاق را تسهیل می‌کند‌. بیشتر بزاق در ساعات بیداری ترشح می‌شود و هنگام خواب میزانش کاهش می‌یابد‌. اگر با دهان خشک و بدبو از خواب بیدار می‌شوید‌، به دلیل کاهش تولید بزاق در ساعات خواب است. این غده غذا را نرم کرده و به هم می‌چسباند‌‌، عملی که برای بلعیدن بهتر غذا لازم است‌. بدون بزاق کافی و در نتیجه خشکی دهان‌، عمل بلعیدن مشکل می‌شود و خطر خفگی به دلیل گیر‌کردن غذا در گلو افزایش می‌یابد‌.

 

برای جویدن و هضم غذا‌، به دندان‌هایی سالم نیاز دارید‌

هرکسی که دندان‌درد دارد‌، می‌داند غذا خوردن با درد مشکل است‌. انحراف‌، پوسیدگی و از دست دادن دندان همگی در جویدن‌ و خرد‌ کردن‌صحیح غذا و در نتیجه هضم آن موثرند‌.

 

انحراف دندان

گفته می‌شود وقتی دندان‌ها به خوبی کنار هم قرار می‌گیرند‌، بخش بالایی روی بخش پایینی چفت می‌شود و سطوح تیز دندان‌های آسیا روی فرورفتگی‌های دندان‌های مقابلشان قرار می‌گیرند‌. قرارگیری صحیح دندان‌ها جلوی گاز گرفتن لب و گونه‌ها را می‌گیرد و دندان‌های پایینی از زبان محافظت کرده و آن را در جای خود نگاه می‌دارند‌. اگر دندان‌هایتان به خوبی در کنار هم قرار نگیرند‌، دچار انحراف دندان می‌شوید‌. مشکلات ارثی‌، عادات بد در دوران کودکی مثل مکیدن شست و فشار دادن دندان‌ها با زبان‌، استفاده طولانی مدت از پستانک و شیشه‌شیر‌، همگی از عوامل ایجاد انحراف دندان هستند. انحراف دندان‌ها در اثر آسیب دیدن یا شکستن آرواره هم اتفاق می‌افتد‌. از عوامل دیگر این مشکلات می‌توان به فضا‌های خالی نا‌مناسب بین دندان‌ها‌، تاج و فرورفتگی‌های آن اشاره کرد‌. جایگزین نکردن دندان افتاده در زمان مناسب هم باعث می‌شود تا سایر دندان‌ها جا‌به‌جا شده و انحراف دندان را ایجاد کنند‌. این انحراف نه تنها بر ظاهر شما تاثیر می‌گذارد‌، بلکه بر جویدن و گاز زدن غذا هم تاثیر‌گذار است‌. نباید انحراف دندان را دست کم گرفت و باید به اصلاح‌ آن پرداخت‌.

 

پیشگیری

توانایی شما در جویدن مواد غذایی، به اندازه کیفیت غذایی که می‌خورید حائز اهمیت است‌. انجمن دندانپزشکان آمریکا رعایت بهداشت روزانه دهان را به عنوان بهترین روش برای حفظ سلامت دندان‌ها پیشنهاد می‌کند‌. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان‌، ابزار‌های اصلی مورد نیازند‌. همچنین برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های دهان و دندان، مطمئن شوید که لثه‌هایتان را هم مانند تمامی سطوح دندان‌ها مسواک می‌زنید‌. اگر بعد از هر غذا نمی‌توانید مسواک بزنید‌، دهانتان را با آب شسته یا آدامس مصرف کنید‌. استفاده از نخ دندان و مسواک در شب بسیار مهم است‌، زیرا به دلیل کاهش ترشح بزاق هنگام خواب‌، دهان در برابر حمله میکروب‌ها آسیب‌پذیرتر است‌. خشکی دهان می‌تواند مشکل‌ساز باشد و استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان از ابتلا به بیماری‌های لثه و دندان که در اثر کاهش بزاق افزایش می‌یابند‌، جلو‌گیری می‌کند‌. استفاده از خمیردندان و دهان‌شویه‌های مناسب نیز می تواند به سلامت دندان های شما کمک کند.