بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 28 خرداد 1398 در ساعت 16 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

جدیدترین تحقیقات منتشر شده در ژورنال های علمی و معتبر جهانی  از جمله Australian Prescribe  و PEDIATRICS ، به عدم تاثیرگذاری پروبیوتیک تک سویه روتری در درمان کولیک اشاره کرده اند.

کولیک عارضه ای رایج، تکرار شونده و طولانی مدت در میان نوزادان است. ابتلای نوزاد به کولیک برای والدین ناخوشایند و آزار دهنده است، زیرا این بیماری علائم ظاهری ندارد و تسکین آن به سختی انجام می شود. ترکیب میکروفلور دستگاه گوارش در ماه های اولیه پس از تولد برای نوزاد بسیار حائز اهمیت است.

یکی از بهترین راه های تقویت میکروفلور طبیعی در نوزادان استفاده از پروبیوتیک ها می باشد.

پروبیوتیک ها باکتری های زنده ای هستند که به حفظ تعادل طبیعی میکروفلور دستگاه گوارش و پیشگیری از بیماری های گوارشی کمک می کنند. از آنجایی که کودکان مبتلا به کولیک معمولا دچار عدم تعادل باکتری های مفید در دستگاه گوارش هستند، محققین به این نتیجه رسیده اند که تامین پروبیوتیک ها برای بدن نوزاد ضروری و موثر است. از پروبیوتیک های متعددی برای رفع چنین مشکلی می توان استفاده کرد:

 لاکتوباسیلوس رامنوسوس و روتری و همچنین بیفیدوباکتریوم اینفنتیس و لاکتیس از بهترین پروبیوتیک ها برای نوزادان و کودکان می باشند.

لاکتوباسیلوس روتری اخیرا به صورت رایج در محصولات پروبیوتیکی مختص رفع کولیک نوزادان استفاده می شود و تولیدکنندگان این محصولات به رفع کامل مشکلات گوارشی نوزادان تنها با استفاده ازاین باکتری تاکید دارند، اما آخرین تحقیقات دانشمندان که در مجلات معتبر علمی از جمله Australian Prescribe  و PEDIATRICS منتشر شده است، نشان می دهد وجود این باکتری به تنهایی برای رفع کولیک نوزادان موثر نیست، بلکه برای بهبود کولیک و دل دردهای نوزادان (به علت پاتوفیزیولوژی پیچیده و علل مختلف دیگر) لازم است که از ترکیب چند سویه پروبیوتیک استفاده شود. براساس مقالات متعدد، استفاده از ترکیبات چند سویه ای پروبیوتیک می تواند نتیجه مطلوب را در پیشگیری و رفع مشکلات گوارشی نوزادان ایجاد کند.

محصول پدی لاکت با دارا بودن سه سویه پروبیوتیک شامل لاکتوباسیلوس روتری، لاکتوباسیلوس رامنوسوس و بیفیدوباکتریوم اینفنتیس، علاوه بر رفع انواع اسهال های حاد عفونی در نوزادان و پیشگیری از بروز رفلاکس و عدم تحمل لاکتوز، در کاهش بروز کولیک و دل دردهای نوزادان نقش به سزایی داشته و سالهاست که مورد تایید متخصصین اطفال قرار گرفته است و به عنوان پروبیوتیک موثر و مورد اعتماد پزشکان و خانواده ها برای نوزادان تجویز می شود.