بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 19 تير 1398 در ساعت 10 : 33 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در فصل تابستان بیماری هایی از جمله گرمازدگی، آفتاب سوختگی، جوش‌ها، مسمومیت های غذایی و بیماری‌های قابل انتقال  از حشرات شیوع بسیاری دارد که عوامل محیطی و میکروارگانیسم های مختلف از جمله ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها در بروز این بیماری ها دخیل اند.

شایع‌ترین دلایل مراجعه افراد در این فصل به مراکز درمانی مشکلات گوارشی از جمله، اسهال و مسمومیت های غذایی می باشد. عامل بروز این مشکلات ورود میکروارگانیسم‌ها از طریق غذا به دستگاه گوارش است که منجر به عفونت های دستگاه گوارشی می‌شود و معمولا به صورت اسهال، درد شکم، تهوع، ضعف و بی‌حالی خود را نشان می‌دهد.از عفونت های دستگاه گوارش می‌توان به عفونت سالمونلا، وبا و ویروس نورواک اشاره کرد.

از دیگر بیماری‌های این فصل حصبه است که از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود که بعد از 14-10 روز دوره‌ی کمون، علائمی مانند تب، بی‌حالی، سردرد، یبوست، کاهش ضربان قلب و درد عضلانی (میالژی) در فرد نمایان می‌شود.

در فصل تابستان ناراحتی‌های ناشی از گزش حشرات خصوصا در کودکان بسیار آزاردهنده است و می‌توان با استفاده از پمادهای ضد التهاب، سوزش و خارش آنها را کاهش داد.

گرمازدگی و آفتاب سوختگی نیز در این فصل بسیار شایع است که می‌توان با کاهش ساعات حضور در خارج از خانه و استفاده از کرم های ضد آفتاب از بروز آنها جلوگیری کرد.

تابستان فصل شیوع انواع مسمومیت ها است
اغلب متخصصان، شایع‌ترین بیماری‌ فصل گرما را مسمومیت‌های غذایی و در پی آن اسهال و استفراغ می‌دانند. به گفته کارشناسان، این بیماری اغلب کودکان زیر 5 سال را گرفتار می‌کند. بر اساس پژوهش‌های به عمل آمده، هر کودک زیر 5 سال، به طور تقریبی سه بار در سال به بیماری اسهال مبتلا می‌شود که این آمار در برخی مناطق، به 9 بار در سال نیز افزایش می یابد. این پژوهش ها همچنین نشان می‌دهد کودکان زیر 5 سال، 15 درصد روزهای زندگی خود را با بیماری اسهال می‌گذرانند و همچنان 80 درصد مرگ و میر کودکان زیر 2 سال ناشی از اسهال است. این آمارها به خوبی گویای اهمیت و ضرورت جلوگیری ازبیماری‌های شایع فصل تابستان به ویژه اسهال در کودکان زیر 5 سال است."کیدی لاکت"، محصول پروبیوتیکی تولید شده در شرکت دانش بنیان زیست تخمیر، محصولی مناسب برای کمک به درمان اسهال در کودکان بالای 2 سال می باشد که می توان در فصل تابستان راه حلی مفید و بدون عوارض جانبی برای این مشکل باشد.

تابستان مراقب عفونت ادراری باشید
کاهش آب بدن در فصل تابستان و گرمای شدید باعث غلیظ شدن ادرار می‌شود. از طرف دیگر نگه داشتن ادرار باعث پرشدن مثانه و تجمع ادرار شده و امکان رشد میکروب‌ها را فراهم می‌کند. برای پیشگیری از بروز این مشکل در تابستان بهتر است روزانه به طور مرتب دستشویی بروید تا مثانه از تماس طولانی‌مدت با میکروب‌ها دور بماند. حتما روزانه به میزان کافی (حدود 1/5 لیتر) آب بنوشید تا ادرار رقیق شده و راحت‌تر دفع شود. همچنین بانوانی که در تابستان دچار عفونت های ادرای می شوند، می توانند علاوه بر مراجعه به پزشک و درمان های آنتی بیوتیکی، از محصول پروبیوتیکی"لاکتوفم" با فاصله دو الی چهار ساعت از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند تا عملکرد آنتی بیوتیک ها در درمان و بهبودی آنها دوچندان شود.

یبوست: یکی از بیماری های رایج تابستان
تغییرات آب و هوا، نوع تغذیه و سبک زندگی روی دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد. تابستان فصل مسافرت و گردش است. اکثر افراد در طول سفر به مصرف مواد غذایی آماده و خالی از فیبر، که باعث تنبلی روده‌ها و بروز یبوست می‌شود، روی می آورند. برای پیشگیری از این مشکل علاوه بر مصرف میوه و سبزیجات در وعده های غذایی، مصرف محصول پروبیوتیکی شرکت زیست تخمیر به نام "فمی لاکت" برای تمام اعضای خانواده موثر بوده و باعث تنظیم حرکات گوارشی و جلوگیری از یبوست در حین سفر می شود. این محصول را می توان به مدت 2 الی 3 هفته در دمای اتاق نگهداری کرد. به همین خاطر همراه داشتن محصولات پروبیوتیکی شرکت زیست تخمیر در مسافرتهای تابستانی نیز امکان پذیر است. همچنین نوشیدن میزان کافی آب در حین سفر را فراموش نکنید.

امیدواریم تابستانی سرشار از روزهای خوش و سفرهای به یاد ماندنی را با سلامتی کامل در کنار خانواده تان سپری کنید.