بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 3 تير 1398 در ساعت 16 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ارتباط سرطان سینه با میکروب‌های روده مشخص شد!

بررسی‌های جدید محققان نشان می‌دهد که بر هم خوردن تعادل میکروبیوم روده، ممکن است باعث به وجود آمدن سرطان سینه­ بدخیم شود.

در واقع میکروب‌های زیادی در روده زندگی می ‌کنند که غذاها را سنتز کرده و ویتامین‌ها را در اختیار بدن ما قرار می‌دهند. این میکروب‌های مفید که بدن افراد را در برابر میکروب‌های مضر محافظت می‌کنند، میکروبیوم نام دارند.

گروهی از محققان دانشگاه "Virginia" در آمریکا در آزمایشی، تعادل باکتری‌های روده‌ موش‌های مبتلا به سرطان سینه را که از آنتی‌بیوتیک‌های قوی استفاده می‌کردند، برهم زدند. این موش‌ها به سرطان سینه­­ گیرنده هورمون مثبت مبتلا بودند. محققان با دادن آنتی بیوتیک‌های قوی به موش‌ها، باکتری‌های طبیعی روده آن‌ها را دست ­کاری کردند. نتیجه‌ برهم زدن تعادل میکروبیوم روده موش‌ها، التهاب بافت سینه بود، به گونه‌ای که در این محیط ملتهب، سلول‌های سرطانی راحت‌تر توانستند به خون و ریه‌ راه پیدا کنند. به گفته محققان، داشتن میکروبیوم ناسالم و تغییراتی که در بافت‌ها صورت می‌گیرد، ممکن است نشان دهنده‌ علائم اولیه‌ سرطان فراگیر سینه‌ باشد.

استفاده مداوم از آنتی بیوتیک­ها می تواند عامل موثری برای برهم زدن تعادل میکروبیوم روده باشد. چرا که آنتی بیوتیکها علاوه بر باکتری های مضر، باکتری های مفید سیستم گوارش را هم از بین می­برند. برای جلوگیری از این مشکل استفاده از محصولات پروبیوتیکی در کنار درمان های آنتی بیوتیکی می تواند به شما در حفظ تعادل میکروبیوم روده کمک کند.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که باکتری روده، نقش مهمی در گسترش سرطان سینه دارند. داشتن برنامه غذایی سالم و سرشار از فیبر، ورزش منظم، خواب کافی و استفاده از محصولات پروبیوتیکی شرکت زیست تخمیر که باعث تعادل میکروبیوم روده می شوند، می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان سینه داشته باشد. محصولات پروبیوتیکی "لاکتوفم" و "لاکتوواژ" به عنوان پروبیوتیک­های موثر در درمان عفونت های رایج بانوان، می توانند به استفاده­ کمتر از آنتی بیوتیکها، درمان برگشت ناپذیر عفونت، تعادل میکروبیوم روده و در نتیجه دفع خطرات مربوط به ابتلا به سرطان سینه کمک کنند.

 

نتایج این مطالعه در مجله Cancer Research antibiotics منتشر شده است.