بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 14 اسفند 1398 در ساعت 14 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

محصول کروسپت که به اشکال ژل، اسپری و محلول تولید شده است حاوی 0/13 درصد بنزالکونیوم کلراید می باشد.

بنزالکونیوم کلراید کاربردهای زیادی در مصارف بیمارستانی و سایر بخش های بهداشتی به منظور ضدعفونی دارد. این ماده به دلیل وجود خاصیت شویندگی (سورفکتانت) و ضدعفونی کنندگی، عملکرد موثری در برابر انواع باکتری ها و ویروس ها دارد.

بنزالکونیوم کلراید میکروب کش قوی و وسیع الطیفی می باشد که استفاده از محلول رقیق شده آن به راحتی می تواند ۹۵% میکروب های عامل ایجاد بیماری را از بین ببرد.
از دیگر ویژگی های شاخص بنزالکونیوم کلراید می توان به خاصیت باکتریواستازیس بودن آن اشاره کرد. به این معنا که بنزالکونیوم کلراید در مرحله اول مانع رشد میکروب ها و باکتری ها می شود و در مرحله دوم وارد DNA  و RNA آنها شده وآنها را از بین می برد.
سرعت اثر این ماده بسیار زیاد بوده به طوری ک بیش از ۸۵% میکروب ها را در مدت ۱۰ دقیقه از بین برده و حداکثر ظرف مدت ۳۰ دقیقه به ۱۰۰% کارایی خود می رسد. ضمنا این ماده به هیچ عنوان پس از استفاده لکه ای از خود به جای نمی گذارد.
در غلظت هایی که به طور معمول استفاده می شود ، سمی نیست و اثر تحریکی بر روی پوست ندارد و چون بی رنگ و بی بو است آسیبی به دستگاه تنفسی و بویایی نمی رساند.

میزان بنزالکونیوم کلراید در منابع گوناگون از جمله آژانس ملی محیط زیست، به منظور مقابله با ویروس کرونا 0/05 درصد ذکر شده که این میزان در محصول ضدعفونی کننده دست کروسپت 0/13 درصد بوده که موجب اثرگذاری هرچه بیشتر این ماده در از بین بردن ویروس های بیماری زا می گردد.

محصول کروسپت همچنین حاوی پروپیلن گلیکول می باشد که یک ترکیب ارگانیک، غلیظ، بدون رنگ و بدون بو است. بطورکلی گلیکول­ها غیرمحرک بوده و فراریت و سمیّت بسیار پائینی دارند. پروپیلن گلیکول ترکیبی است که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا  بی خطر شناخته می­شود (GRAS). از پروپیلن گلیکول به عنوان مرطوب کننده در ضدعفونی کننده‌های دست بر پایه‌ی الکل، برای جلوگیری از خشک شدن پوست استفاده می‌شود. در شامپوها، لوازم آرایشی و دستمال مرطوب مخصوص کودک نیز از پروپیلن گلیکول به عنوان مرطوب کننده استفاده می‌شود. تماس طولانی مدت پوست با پروپیلن گلیکول هیچ ضرری ندارد.