بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 26 آذر 1397 در ساعت 13 : 58 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

چکیده

یبوست در کودکان یک مسئله ی شایع، ناخوشایند و مهم روانشناختی است که درمان آن تبدیل به یک چالش جهانی شده است. استفاده از پروبیوتیک ها برای مدیریت میکروبیوتا دستگاه گوارش  و درمان این مسئله در موارد بسیاری گزارش شده است.

هدف: اين متاآنالیز، 6 مطالعه بالینی موجود در این زمینه را براي تعيين برخي از اطلاعات پايه و اطلاعات موجود در مورد اثرات پروبيوتيکها بر فرکانس مدفوع و قوام آن در کودکان مبتلا به يبوست مورد بررسي قرار می دهد.

منابع اطلاعاتی تا 15 سپتامبر 2016: PubMed، Springer، Science Elsevier، Cochrane، Scopus، Ovid ،  Orbisو Web Science

انتخاب مطالعه: مطالعات واجد شرایط، کارآزمایی های تصادفی کنترل شده بودند که اثرات مداخله های پروبیوتیک را بر فرکانس و میزان مدفوع مقایسه می کردند.

استخراج اطلاعات: مطالعات با جستجو در پایگاه های داده های الکترونیکی شناسایی شدند. متاآنالیز توسط نرم افزار مرورگر 5.3 با استفاده از یک مدل تصادفی انجام شد.

نتيجه گيري: اين مطالعات نشان مي دهند كه پروبيوتيك باعث افزايش دفعات دفع مدفوع شده و اثرات مفيدي در كودكان آسيايي به همراه داشته اند. شواهد حاصل از نمونه های بزرگتر و RCT با راندمان مناسب تر با نتایج حاصل از اندازه گیری های استاندارد شده، برای تعیین گونه ها و دوز پروبیوتیک ها و طول مدت درمان برای یبوست در کودکان ضروری است.

 

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5408016