بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 8 ارديبهشت 1398 در ساعت 11 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تازه‌ترین مطالعات پژوهشگران روی موش‌ها نشان می‌دهد که یک پروبیوتیک می تواند برخی از علائم و نشانه‌های اوتیسم را کاهش دهد. در یک تحقیق تازه منتشر شده، محققان از برخی پروبیوتیک ها برای کاهش علائم و نشانه‌های اوتیسم در موش‌هایی که سطوح پایینی از این باکتری طبیعی را در روده خود داشتند استفاده کردند. اخیرا خبرهای زیادی در مورد ارتباط پروبیوتیک‌ها و اوتیسم شنیده‌ می شود.

محققان بسیار مشتاقند تا در آینده از پروبیوتیک ها برای درمان افراد مبتلا به اوتیسم استفاده کنند. یافته‌های جدید درباره ارتباط پروبیوتیک ها و اوتیسم بسیار جالب هستند.

در ادامه با نتایج تحقیقات دکتر کنت ویلیام، متخصص گوارش و عضو انجمن درمان بیماران اوتیسم در اوهایو و پل وانگ، متخصص اطفال و سرپرست تحقیقات پزشکی انجمن درمان بیماران اوتیسم در مورد ارتباط پروبیوتیک ها و اوتیسم آشنا می‌شویم. میکروبیوم‎‌ شامل یک مجموعه از باکتری‌های معمول روده در بدن است که به ما کمک می‌کند تا غذا را هضم کنیم و با سیستم ایمنی بدنمان برای مبارزه با بیمار‌ی‌ها تعامل داشته باشیم. قبل از مطالعات جدید، ما چیزی در مورد ارتباط بین باکتری‌های روده (میکروبیوم) و اوتیسم نمی‌دانستیم.

دکتر وانگ می‌گوید:

مطالعات در مورد افراد مبتلا به اوتیسم نشان می‌داد که در بسیاری از آن‌ها تفاوت‌های میکروبیومی در مقایسه با افراد دیگر وجود دارد. اما این تحقیقات به تفاوت‌های خاص یعنی وجود یک نوع خاص باکتری یا عدم وجود آن نپرداخته بودند. مطالعات در موش‌ها نشان داده است که تغییرات در میکروبیوم می‌تواند بر رشد و عملکرد مغز تاثیر بگذارد. همانطور که در تحقیقات قبلی انجام شده بر روی موش‌ها نیز ارتباط بین تغییرات در میکروبیوم و رفتارهای اوتیسمی مانند اجتناب از اجتماع و اقدامات تکراری مشاهده شده بود. در بعضی از این مطالعات، پروبیوتیک به کم شدن برخی از این اختلالات رفتاری کمک کرده بود. در حال حاضر دکتر ویلیامز یکی از محققانی است که روی ارتباط پروبیوتیک ها و اوتیسم کار می‌کند.

مطالعات جدید در مورد ارتباط بین میکروبیوم‌، پروبیوتیک ها و اوتیسم

دکتر ویلیامز در مورد ارتباط بین میکروبیوم‌ها، پروبیوتیک ها و اوتیسم می‌گوید:

در یک مطالعه جدید، تغذیه موش‌های مبتلا به اوتیسم با پروبیوتیک لاکتوباسیلوس، افزایش تعداد نورون‌های تولیدکننده اکسی توسین و بهبود در رفتارهای اجتماعی ‌آن‌ها را به همراه داشته است. تحقیقات روی موش‌های جدید، در جستجوی توضیح احتمالی در مورد تاثیرات تغییر باکتری ها بر توسعه و عملکرد مغز است.

چه فاکتورهایی ممکن است در ارتباط پروبیوتیک ها و اوتیسم نقش داشته باشند؟

دکتر وانگ پاسخ می‌دهد:

ما امیدواریم این مطالعات به ما در شناسایی مشکلات گوارشی در کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند. علی‌الخصوص کودکانی که نمی‌توانند از طریق مهار‌ت‌های کلامی درد خود را ابراز کنند. همچنین امید داریم که این تحقیقات به توسعه درمان‌های جدید گوارشی که به کاهش اضطراب و رفتارهای ناخوشایند که معمولا در کودکان مبتلا به اوتیسم رخ می‌دهد کمک کند.

مشکلات گوارشی در میان کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم بسیار شایع است. این مشکلات عمیقا کیفیت زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل، مدت طولانی است که ما از تحقیقات در مورد علل این مشکل و درمان آن‌ها حمایت می‌کنیم. تحقیقات پیشین و یافته‌های جدید نشان می‌دهد که درمان‌های بیماری گوارشی می‌توانند تنها به کم ‌کردن درد خلاصه نشوند. همچنین این درمان‌ها ممکن است بتوانند به کاهش علائم اصلی اوتیسم کمک کنند.

مقالات متعددی  به نقش پروبیوتیک ها در اوتیسم اشاره کرده اند. شرکت زیست تخمیر نیز درحال مطالعه و تحقیق بر روی نقش پروبیوتیک ها بر روی بیماری اوتیسم است که نتایج این تحقیقات به زودی به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید. محصولات کیدی لاکت، فمی لاکت و لاکتوکر با دارا بودن سویه های متنوع پروبیوتیک، برای تمامی افراد خانواده مفید بوده و علاوه بر رفع مشکلات گوارشی، می توانند در کاهش علائم اوتیسم نیز موثر باشند.

منبع:

https://www.autismspeaks.org