کاهش درد شکمی در کودکان به کمک پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها می توانند به کاهش درد شکمی کودکان کمک کنند

یک مطالعه جدید نشان داده است که پروبیوتیک ها تاثیر بسزایی در کاهش شدت و فرکانس دوره های دردهای شکمی در کودکان مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر  دارند.

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به صورت طبیعی در دستگاه گوارش وجود دارند اما گاهی تعداد آنها نسبت به باکتری های مضر کاهش یافته و این موضوع باعث عدم تعادل در دستگاه گوارش و مشکلات گوناگون گوارشی می شود. برخی از باکتری ها فواید بسیاری برای سلامتی بزرگسالان دارند اما درمورد کاربرد پروبیوتیک ها در بهبود مشکلات کودکان مطالعات کمتری انجام شده است.

تحقیقات نشان می دهد دردهای شکمی برگشت پذیر، 10 تا 15 درصد از کودکان مدرسه ای را درگیر می کند. معمولا علت این دردهای شکمی، سندروم روده تحریک پذیر می باشد و گزینه های درمانی کمی برای کودکانی با این بیماری وجود دارد.

نقش پروبیوتیک ها در بهبود سندروم روده تحریک پذیر در کودکان

در این مطالعه، محققان به این نتیجه رسیده اند که درمان به وسیله پروبیوتیک ها، باعث بهبود علائم دردهای شکمی در 141 کودک مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر یا درد شکمی عملکردی میشود (شرایطی که اقدامات پزشکی قادر به تشخیص علت درد نیست)

کودکان به مدت 8 هفته پروبیوتیک و یا پلاسبو (دارونما) دریافت کردند و به مدت 8 هفته دیگر مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که پروبیوتیک به طور موثری شدت و فرکانس دردهای شکمی را کاهش داده و اثر آن یک هفته پس از توقف مصرف دارو همچنان ادامه پیدا کرده است.

به عنوان مثال در هفته دوازدهم از مطالعه، 48 نفر از کودکانی که پروبیوتیک مصرف کرده بودند با موفقیت درمان شدند اما در گروه پلاسبو بهبود و تغییری حاصل نشد.

علاوه بر این، پروبیوتیک ها باعث بهبود نتایج تست نفوذپذیری روده در کودکان می شوند (تستی که اثربخشی مانع طبیعی روده را نشان می دهد). افزایش نفوذپذیری روده یک مشکل شایع در کودکانی است که به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا هستند.

کیدی لاکت و کیدی لاکت زینک دو محصول پروبیوتیکی مختص کودکان، تولید شده در شرکت دانش بنیان زیست تخمیر می باشند که با دارا بودن انواع باکتری های مفید با کانت بالا، به رفع انواع مشکلات گوارشی (مانند اسهال، یبوست، نفخ، کولیک و...) کمک می می کنند. همچنین این محصولات با تقویت قدرت دفاعی بدن کودکان،  نقش موثری در پیشگیری از ابتلای آنها به بیماری های عفونی و فصلی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ایفا می کنند.