چگونه در دوران شیوع ویروس کرونا مراقب سلامت روان خود باشیم؟

شیوع ویروس جدید کرونا بر زندگی روزمره بسیاری از مردم تاثیرگذار بوده است و این موضوع بر سلامت روان افراد هم اثرات منفی گذاشته است. با قطع ناگهانی فعالیت های روزمره و شیوه جدید زندگی که شامل فاصله گذاری اجتماعی می شود، زندگی ای که می شناختیم طی چندهفته دچار تغییرات اساسی شد. ناگهان ما با بخاطر حجم گسترده ای از اخبار بد دچار استرس شدیم و این استرس مربوط به امور مالی و اقتصادی ما هم می شود. همه این شرایط ما را در ریسک افسردگی در زمان شیوع ویروس کرونا قرار داده است.

در این شرایط مردم دچار نشخوار ذهنی، ناامیدی، درماندگی و به طور کلی افسردگی می شوند.  انستیتوی ملی بهداشت روان (NIH)، افسردگی را به عنوان یک اختلال رایج اما جدی شناسایی کرده است که بر احساسی که دارید، فکری که می کنید و فعالیت های روزانه تان مانند خواب و غذا خوردن و کار کردن اثر منفی می گذارد. علائم این اختلال شامل احساس غم مداوم، اضطراب، احساس پوچی، زودرنجی و احساس گناه و بدبینی می شود.  

ما در حال تجربه کردن یک ضربه روحی جهانی هستیم؛ که این ضربه روحی می تواند در اثر ترس از بیمار شدن یا بیمار کردن دیگران و یا ترس از رکود اقتصادی و مشکلات مالی باشد

افرادی که با افسردگی و استرس دست و پنجه نرم می کنند احتمالا شرایط کنونی را باعث بدتر شدن روحیاتشان بیابند. کسانی که عادت داشتند خودشان را مشغول نگه دارند ناگهان با افکارشان تنها شده و برای خانواده و دوستان دلتنگ شدند.

باوجود موانعی که فاصله گذاری اجتماعی برای ما ایجاد کرده است، قدم هایی وجود دارد تا بتوانیم شرایط را برای خودمان آسان تر کنیم. در اینجا تعدادی از این قدم ها را که به شما کمک می کند در دوران شیوع ویروس کرونا از افسردگی دور بمانید توضیح می دهیم:

 

امید را پیدا کنید!

به نظر غیرممکن می آید که در زمان سختی ها امید داشته باشیم اما به جای اینکه فکر کنید: « باقی زندگی من قرار است همینطور بماند»، شرایط را روزانه یا هفتگی بررسی کنید.. یک قدم به عقب برگردید و دلایلی برای امیدوار بودن را بیابید. برای مثال در ووهان چین که شیوع ویروس کرونا از آنجا شروع شد، تعداد مبتلایان جدید به تدریج بسیار کاهش یافت و در بعضی روزها به صفر رسید و فروشگاه ها و کارخانه ها کم کم دوباره باز شدند. همه اینها بخاطر تحمل شرایط سخت قرنطینه اتفاق افتاد. پس با جدی گرفتن موارد احتیاط ما هم می توانیم از این بحران عبور کنیم.  آینده از آنچه تصور میکنیم روشن تر است!

درمورد زندگی شخصی مان، شرایط اقتصادی در دوران کرونا اوضاع را برای امیدوار بودن دشوار کرده است. اما اگر شغلتان را از دست داده اید به جای اینکه به آن به چشم یک شرایط دائمی نگاه کنید، فکر کنید که این فاصله ای است بین بازگشتن به کار. به محض اینکه شرایط اورژانسی پاندمی تمام شود، همه برای رفتن به رستوران و مسافرت مشتاق خواهند بود و شغل های بسیاری دوباره در دسترس خواهد بود.

 

یک برنامه منظم داشته باشید

بسیاری از مردم روتین زندگی خود را از دست داده اند و داشتن زمان زیاد بدون برنامه و روتین می تواند موجب انفعال و درنهایت افزایش ریسک افسردگی شود. برای ساعات روز خود برنامه ریزی کنید. در پایان روز کارهایی را که انجام دادید چک کنید و لیستی برای کارهای فردا بنویسید. برای هفته و ماه اهدافی تعیین کنید و بعد اهداف بلندمدت برای خود درنظر بگیرید.

 

در اوقات فراغتتان فعال باشید

بجای اینکه به قرنطینه به چشم گیر کردن در زندان نگاه کنید، آن را به عنوان زمانی که فراغت بیشتری دارید درنظر بگیرید. سعی کنید دراین وقت آزاد برای خودتان دقایق شادی ایجاد کنید. لیستی از فعالیت هایی که می توانید به آنها مشغول شوید تهیه کنید. می توانید ویدیوهای ورزشی در اینترنت پیدا کنید، یوگا کنید، کتاب بخوانید، فیلم ببنید، کمدتان را مرتب کنید، آشپزی کنید و...

 

ارتباط خود را با دیگران حفظ کنید

لیستی از دوستانتان، به خصوص کسانی که مدتهاست با آنها درارتباط نبوده اید تهیه کنید و هر روز زمانی را به تماس گرفتن و صحبت کردن با آنها اختصاص دهید. قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی نباید باعث ایزوله شدن ما و بی خبری از کسانی که دوستشان داریم شود.

 

چشم انداز خود را تغییر دهید

اینکه از شرایط موجود ناراحت باشیم و به خودمان و دیگران بگوییم که در زمان سختی به سر می بریم طبیعی است. اما این زمان فرصت خوبیست تا فکر کنید واقعا از زندگی تان چه می خواهید و به کدام سمت در حرکت هستید.

اگر فکر کنید که این یک تمرین خودخواسته برای بیرون نرفتن است، بعدها که پاندمی و شیوع تمام شود فعالیت های روتین و آزادانه مثل باشگاه رفتن و وقت گذراندن با دوستانتان را بسیار لذت بخش می یابید.

ممکن است در این شرایط به مرگ فکر کنید، این موضوغ طبیعی است اما می توانید از این زاویه به مرگ نگاه کنید که ارزش زندگی تان چقدر است. شاید پس از گذشتن از این زمان تلاش بیشتری برای ارزش های زندگی، دوستان و خانواده و هرآنچه به شما احساس خوبی می دهد، کنید.

 

منبع: https://healthmatters.nyp.org

ترجمه و ویرایش: تیم علمی شرکت زیست تخمیر