چگونه از باکتری های مفید روده محافظت کنیم؟

روده‌ انسان، جایگاه میلیونها باکتری است. داشتن این باکتری‌ها برای سلامت عمومی انسان بسیار اهمیت دارد.

رژیم‌های غذایی نادرست، سبک زندگی ناسالم و بسیاری از عوامل محیطی می‌توانند تأثیر منفی بر این باکتری های مفید بگذارند.

باکتری‌های مفید روده

باکتری‌های مفید روده برای گوارش مهم هستند؛ آن‌ها باکتری‌های مضر و سایر میکروارگانیسم‌های آسیب‌رسان را نابود کرده و به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند.

وقتی فلور روده دارای باکتری‌های مضر بسیار زیاد باشد و باکتری‌های مفید روده به اندازه‌ی کافی نباشد، عدم تعادل روی داده که به آن دیسبیوزیس می گویند.

دیسبیوزیس و کاهش تنوع در فلور میکروبی روده، منجر به مقاومت انسولینی، چاقی، بیماری التهابی روده و سرطان روده بزرگ می‌شود. بنابراین حفظ باکتری‌های مفید روده بسیار اهمیت داشته و باید فراوانی آن‌ها را تداوم دهیم. در اینجا عواملی که می‌توانند به باکتری‌های مفید روده‌ شما آسیب جدی وارد کنند، ذکر شده اند.

نداشتن تنوع در تغذیه

اگر فلور روده تنوع و گوناگونی داشته باشد، توانایی ترمیم و بهبودی پس از عواملی مانند عفونت و مصرف بیش از اندازه آنتی‌بیوتیک‌ها را نخواهد داشت. یک رژیم غذایی غنی از مواد طبیعی مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار می‌تواند در فلور روده تنوع و گوناگونی ایجاد کند.

یک رژیم غذایی غنی از غذاهای سالم و طبیعی، مواد مغذی متنوعی را در اختیار روده‌ی شما می‌گذارد تا بتواند رشد انواع باکتری‌ها را تقویت کرده و در فلور روده‌تان، گوناگونی بیشتری ایجاد کند.

مصرف آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک‌ها داروهای بسیار مهمی هستند که برای درمان عفونت‌ها و بیماری‌های ناشی از باکتری ها به کار می‌روند. آنتی بیوتیک‌ها باکتری‌ها را نابود می‌کنند و یا جلوی تکثیر آن‌ها را می‌گیرند و بدین طریق توانسته‌اند جان میلیون‌ها نفر را از مرگ نجات دهند اما یکی از نقاط ضعف این داروها این است که هم بر باکتری‌های مضر و هم بر باکتری‌های مفید روده تاثیر می گذارند. حتی یک درمان ساده‌ی آنتی‌بیوتیکی می‌تواند موجب تغییرات مضر در ترکیب و تنوع فلور روده شود.

کمبود مصرف پری بیوتیک‌ها در رژیم غذایی

پری بیوتیک‌ها نوعی فیبر هستند که به صورت هضم نشده از بدن عبور کرده و رشد و فعالیت باکتری‌های مفید روده را تقویت می‌کنند. بسیاری از غذاها شامل میوه‌ها و سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار، به طور طبیعی حاوی فیبر پری بیوتیک هستند.

کمبود این فیبرها در رژیم غذایی می‌تواند سلامت دستگاه گوارشتان را به خطر بیندازد. غذاهای غنی از پری بیوتیک شامل حبوبات، جو دوسر ، مارچوبه، سیر، پیاز و آجیل می‌شود.

مصرف مکمل‌های حاوی پری بیوتیک هم می‌تواند تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیر را افزایش دهد. این اسیدهای چرب، منبع اصلی غذایی سلول‌ها در روده‌ی بزرگ شما هستند که می‌توانند جذب خون شده و سلامت متابولیکی و گوارشی‌تان را بهبود بخشند و التهاب را کم کنند. همچنین غذاهای سرشار از پری بیوتیک در کاهش انسولین و کلسترول هم نقش دارند.

نداشتن تحرک بدنی مداوم

تحرک یا فعالیت بدنی، به هر حرکتی گفته می‌شود که انرژی صرف کند. راه رفتن، باغبانی کردن، شنا و دوچرخه سواری نمونه‌هایی از فعالیت بدنی هستند. داشتن تحرک بدنی، فواید زیادی دارد که همه‌ی ما به آن آگاهی داریم؛ کاهش وزن، کاهش استرس و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن.

کشیدن سیگار

سیگار از هزاران مواد شیمیایی ساخته شده که ۷۰ درصدشان سرطان‌زا هستند. سیگار کشیدن تقریبا برای همه‌ی ارگان‌های بدن ضرر دارد و ریسک بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی و سرطان ریه را افزایش می‌دهد. سیگار همچنین یکی از ریسک فاکتورهای مهم محیطی برای بیماری التهابی روده است. سیگاری‌ها دو برابر سایرین مستعد ابتلا به بیماری کرون هستند که نوع رایجی از بیماری التهابی روده است. ترک سیگار می‌تواند تنوع فلور روده را افزایش بدهد.

نداشتن خواب کافی

داشتن خواب کافی و باکیفیت، برای سلامت عمومی بسیار مهم است. مطالعات نشان داده کمبود خواب می‌تواند باعث چاقی و بیماری‌های قلبی شود. خواب از این جهت مهم است که بدن شما فرصت پیدا می‌کند تا خودش را ترمیم کند.

ساعت درونی بدن که روی مغز و هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد می‌تواند شما را هشیار و بیدار نگه دارد یا به بدن شما بگوید چه زمانی وقت خوابیدن است. پژوهش‌ها نشان داده که روده نیز تابع یک ریتم است. ایجاد اختلال در ساعت درونی بدن که به‌واسطه‌ی کمبود خواب و دیروقت غذا خوردن روی می‌دهد، می‌تواند تأثیرات مخربی روی باکتری‌های مفید روده بگذارد.

استرس زیاد

سالم بودن فقط به‌واسطه‌ی غذای خوب خوردن، تحرک بدنی داشتن و خوب خوابیدن نیست. استرس زیاد می‌تواند اثرات مخربی روی بدن از جمله روده‌ها بگذارد. استرس می‌تواند باکتری‌های مفید روده را تغییر دهد.

مطالعاتی که روی موش‌ها صورت گرفته نشان می دهد استرس می‌تواند روی تعداد باکتری‌ها اثر گذاشته و پتانسیل باکتری‌های مضر را بیشتر کند و از تعداد باکتری‌های مفید روده بکاهد.