پروبیوتیک ها و بیماری های متابولیک

پروبیوتیک ها می توانند به درمان بیماری های متابولیک کمک کنند

چاقی، دیابت و کبد چرب غیرالکلی بیماری های درحال گسترش در جهان می باشند. محققان معتقدند سبک زندگی، به ویژه رژیم غذایی ناسالم، نقش مهمی در تسریع پیشرفت این بیماری ها دارند. مطالعات نشان دادند بیمارانی که به بیماری های متابولیک مانند دیابت نوع 2، چاقی و کبد چرب غیرالکلی مبتلا هستند، اغلب دچار دیس بیوزیس یا عدم تعادل میکروفلور دستگاه گوارش نیز هستند. عدم تعادل در میکروفلور گوارشی به دلیل کاهش باکتری های مفید ایجاد می شود. متفورمین داروی رایجی است که بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 برای تنظیم سطح قند خون استفاده می کنند. این دارو میکروفلور دستگاه گوارش را به شیوه ای تعدیل می کند که باعث افزایش سطح گلوکز خون می شود.

یک مقاله مروری برگرفته شده از 105 مطالعه نشان می دهد پروبیوتیک ها در فرآیند کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن موثرند. به خصوص پروبیوتیک هایی با چندین سویه که در مدت 8 هفته یا بیشتر استفاده شوند می توانند در کاهش وزن، کاهش شاخص توده بدنی و سایز دور کمر در افراد دارای اضافه وزن نقش بسزایی ایفا کنند.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، مصرف منظم پروبیوتیک ها باعث بهبود کنترل قند خون، کاهش وزن و التهاب می گردد. مصرف پروبیوتیک ها همچنین موجب کاهش سایر شاخص های متابولیک مانند وزن، سایز دور کمر و کاهش تولید آنزیم های کبدی می شود.

دانشمندان با انجام آزمایشات مختلف به این نتیجه رسید اند که سویه های گوناگون باکتریایی می توانند با فعالیت همزمان، اثرات متعددی بر بیماری های متابولیک بگذارند این اثرات شامل تاثیر بر جذب چربی، هضم قند، التهاب و همچنین تولید متابولیتهای مفید اسیدهای چرب کوتاه زنجیر.