دیابت بارداری و راهکار مقابله با آن

نقش محصول پروبیوتیک لاکتوفم در جلوگیری از بیماری های دوران بارداری

پژوهشگران کشورمان در دانشگاه علوم پزشکی تبریز درباره نقش مصرف پروبویتیک ها در دوران بارداری تحقیقات و مطالعات گسترده ای انجام داده اند. نتایج این مطالعات نشان می دهد که محصول لاکتوفم نقش به سزایی در تنظیم قند خون و کاهش مقاومت بدن به انسولین، به خصوص در دوران بارداری، دارد.

پژوهشگران دریافتند که استفاده از پروبیوتیک ها موجب بهبود عملکرد گیرنده های کبدی نسبت به انسولین شده و درنتیجه گلوکز بیشتری از خون برداشته می شود. این موضوع موجب کاهش میزان گلوکز در خون و کاهش ریسک ایجاد دیابت بارداری می شود.

دیابت بارداری چیست؟

جفت در دوران بارداری هورمون‌هایی ترشح می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش قند خون مادر شود. در حالت عادی، لوزالمعده برای کنترل این افزایش به اندازۀ کافی انسولین تولید می‌کند ولی اگر این اتفاق نیفتد، سطح قند خون افزایش می‌یابد و منجر به دیابت بارداری می‌شود. اگر به دیابت بارداری مبتلا شوید، تحت نظر پزشک و با انجام کارهایی ساده به منظور کنترل قند خون به صورت روزانه می‌توانید نوزاد سالمی داشته باشید.

عوامل افزایش احتمال ابتلا دیابت بارداری

وجود عوامل زیر احتمال ابتلا به دیابت بارداری را در مادر افزایش می‌دهد:

  • اضافه وزن قبل از بارداری
  • سابقۀ خانوادگی دیابت
  • سابقۀ دیابت بارداری، مرده‌زایی، سقط جنین یا نوزاد درشت با وزن بیش از ۳۴۰۰ گرم در بارداری‌های قبلی
  • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
  • سابقۀ وجود مشکلی با انسولین یا قند خون مانند مقاومت به انسولین، عدم تحمل گلوکز یا پره‌دیابت
  • فشار خون بالا، کلسترول بالا یا بیماری‌های قلبی

عوارض و خطرات ابتلا به دیابت بارداری

از عوارض دیابت بارداری برای جنین و مادر، می توان به رشد بیش از حد جنین و بزرگ‌جثه ‌شدن نوزاد که منجر به زایمان بسیار سخت، پر درد و حتی سقط جنین شود. همچنین کنترل نشدن مناسب دیابت بارداری ممکن است منجر به تولد نوزادی با قند خون پایین، یرقان یا مشکل تنفسی شود. این عارضه معمولا بین هفته های 24 و 28 بارداری رخ می دهد. در اکثر زنان به دلیل تغییرات هورمونی که در طی بارداری ایجاد می گردد، درجاتی از عدم تحمل گلوکز مشاهده می شود. مطالعات مختلف نشان می دهند که باکتری های موجود در دستگاه گوارش، نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت این بیماری ایفا می کنند. درنتیجه استفاده از یک محصول پروبیوتیکی نه تنها موجب جلوگیری از عفونت ها و پیشگیری از سقط یا زایمان زودرس در اثر عوامل میکروبی می شود، بلکه ریسک ایجاد دیابت بارداری را نیز کاهش می دهد.

 همچنین مطالعات بالینی انجام شده بر روی پروبیوتیک ها نشان داده است که اگر مادر در زمان بارداری از پروبیوتیک ها استفاده کند و با زایمان طبیعی این باکتری های مفید به نوزاد منتقل شود، ریسک بروز آلرژی های پوستی و تنفسی در نوزاد نیز کاهش می یابد.

در دوران بارداری می توانید برای کنترل و یا جلوگیری از ابتلا به دیابت بارداری، زیر نظر پزشک متخصص خود از محصول پروبیوتیک لاکتوفم، تولید شده در شرکت دانش بنیان زیست تخمیر، استفاده کنید.

برای مطالعه مقاله مربوط به این مطالعه بالینی کلیک کنید