عفونت حاد تنفسی چیست؟

عفونت تنفسی حاد عفونتی است که می تواند باعث اختلال در تنفس طبیعی شود. این بیماری ممکن است فقط برسیستم تنفسی فوقانی (از سینوس ها تا تارهای صوتی) یا فقط سیستم تنفسی تحتانی (از تارهای صوتی تا ریه ها) اثر بگذارد. این عفونت به ویژه برای کودکان، سالمندان و افراد با بیماری اختلالات سیستم ایمنی، خطرناک می باشد.

 

علائم عفونت های حاد تنفسی

علائم زمانی که عفونت، سیستم تنفسی فوقانی یا تحتانی را درگیر کرده باشد متفاوت است. این علائم شامل:

گرفتگی (احتقان)، در سینوس های بینی و یا ریه ها، آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، بدن درد، خستگی

 

درصورت داشتن علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

تب بالاتر از 39 درجه سانتی گراد و لرز، تنگی نفس، سرگیجه، از دست دادن هوشیاری

 

علت ابتلا به عفونت تنفسی چیست؟

علل مختلفی برای عفونت تنفسی حاد وجود دارد. علت های عفونت سیستم تنفسی فوقانی:

فارنژیت حاد، عفونت گوش حاد، سرماخوردگی

علل عفونت سیستم تنفسی تحتانی:

برونشیت، ذات الریه، برونشیولیت

 

چه کسانی در ریسک ابتلا به عفونت تنفسی حاد قرار دارند؟

سیستم ایمنی کودکان و سالمندان بیشتر تحت تأثیر ویروس ها قرار دارند. به خصوص کودکان به علت تماس مستقیم با بچه هایی که ناقل ویروس هستند، بیشتر در ریسک ابتلا قرار دارند. کودکان معمولا دست های خود را به صورت منظم نمی شویند و احتمال اینکه چشم هایشان را لمس کنند یا دستشان را داخل دهانشان کنند بیشتر است. افرادی که بیماری قلبی، بیماری های ریوی و یا ضعف سیستم ایمنی دارند نیز بیشتر در ریسک ابتلا به عفونت تنفسی حاد قرار دارند.

 

عفونت تنفسی چگونه درمان می شود؟

با وجود ویروس های زیاد و متنوع، درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد. دکتر شما می تواند داروهایی برای کنترل علائم شما تا بهبود شرایطتان تجویز کند. اگر پزشک تشخیص دهد که شما به عفونت باکتریایی مبتلا شدید، می تواند برایتان آنتی بیوتیک تجویز کند.

 

پیشگیری از ابتلا به عفونت حاد تنفسی

بیشتر عللی که موجب عفونت حاد تنفسی می شوند قابل درمان قطعی نیستند. به همین دلیل پیشگیری بهترین روش برای مقابله با عفونت های خطرناک تنفسی است. تزریق واکسن های اوریون، سرخک، سرخچه و سیاه سرفه می تواند ریسک عفونت تنفسی را کاهش دهد. همچنین تزریق واکسن آنفولانزا نیز می تواند برای شما مفید باشد. درمورد استفاده از این واکسن ها با پزشک خود مشورت کنید. از سیگار کشیدن پرهیز کنید و از مواد غذایی سرشار از ویتامین به خصوص ویتامین  C برای تقویت سیستم ایمنی خود بهره مند شوید.