تعدادی از بهترین و بدترین مواد غذایی برای کبد

 

جو دوسر

مواد غذایی با فیبر بالا می تواند به بهترین وجه به کارکرد کبد کمک کند. آیا می خواهید یک راه عالی برای شروع روز خود داشته باشد؟ برای صبحانه از جو دوسر استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که این ماده غذایی می تواند به شما کمک کند که چربی اضافی و چربی شکم را از بین برده و از بیماری های کبدی جلوگیری کنید.

از غذاهای پرچرب دور بمانید

سیب زمینی سرخ کرده و همبرگر انتخابی اشتباه برای نگه داشتن کبد سالم است. خوردن بیش از حد غذاهایی  که دارای چربی اشباع هستند باعث می شود که کار کبد سخت تر شود. با گذشت زمان،  منجربه التهاب کبد شده، که به نوبه خود می تواند باعث آسیب زدن به کبد و در نهایت سیروز شود. بنابراین دفعه بعد که در رستوران هستید به سفارش یک گزینه سالم تر فکر کنید.

کلم بروکلی

اگر می خواهید سلامت کبد خود را حفظ کنید، مقدار زیادی از سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. بروکلی می تواند بخشی از این استراتژی باشد. برخی مطالعات نشان می دهد این ماده غذایی ترد می تواند به  شما در جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

قهوه

اگر نمی توانید در طول روز بدون قهوه دوام بیاورید، خوشحال باشید چرا که می تواند مزایایی  برای کبد شما داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن دو تا سه فنجان قهوه در روز می تواند کبد شما را از آسیب های ناشی از الکل بیش از حد یا رژیم غذایی نامناسب محافظت کند. همچنین برخی مطالعات نشان می دهد مصرف قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد.

مصرف شکر را کم کنید

مصرف بیش از حد مواد شیرین می تواند بر روی کبد شما تاثیربگذارد. این به این دلیل است که بخشی از کارکبد تبدیل شکر به چربی است. اگر شکر زیادی مصرف کنید، کبد مجبور می شود بیش از حد چربی ایجاد کرده و  در بلند مدت می تواند شرایطی مانند کبد چرب ایجاد کند.

 

چای سبز

چای سبز سرشار از نوعی آنتی اکسیدان به نام کاتچین است. تحقیقات نشان می دهد که این آنتی اکسیدان از برخی از انواع سرطان، از جمله سرطان کبد محافظت کند. اگر چای خود را دم کرده و نوشیدنی گرم آن را بخورید، کاتچین بیشتری نسبت به چای سرد و یا چای های آماده دریافت خواهید کرد.

 

آب آشامیدنی

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کبد خود انجام دهید حفظ وزن سالم است. به جای نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه های گازدارو یا نوشیدنی های ورزشی، به نوشیدن آب آشامیدنی عادت کنید. بدون شک از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

بادام

 آجیل ها منبع خوبی از ویتامین E هستند،  تحقیقات نشان می دهد این مواد مغذی به محافظت در برابر بیماری کبد چرب کمک می کنند. بادام برای سلامت قلب هم مفید است، پس هر زمان که نیاز به خوردن میان وعده را احساس کردید یک مشت بادام بردارید و یا آنها را در سالاد امتحان کنید.

نمک

بدن شما نیازبه مقدار کمی نمک دارد - تحقیقات نشان می دهد رژیم غذایی با سدیم بالا منجربه  ایجاد فیبرومی شود، که اولین مرحله از زخم های کبدی است.  برای کاهش مصرف نمک ازغذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس اجتناب کنید. به جای سبزیجات کنسرو شده، سبزیجات تازه را انتخاب کنید و برای جلوگیری از وسوسه شدن، نمک پاش را از روی میز بردارید.