از رابطه میکروبیوم روده با ویروس کووید-19 چه می دانید؟

همه ما می دانیم که ویروس کووید-19 در ابتدا سیستم تنفسی را مورد حمله قرار می دهد. با این حال دانشمندان به رابطه مستقیمی بین سیستم گوارش، سیستم ایمنی بدن و میکروبیوم در مبارزه ویروس کرونا دست یافته اند. یکی از راه های ابتلا به ویروس کووید-19، تضعیف سیستم ایمنی که ما بین ریه تا بینی قرار دارد، می باشد.

چرا مهم است که میکروبیوم روده را در مبارزه با ویروس کووید-19 در نظر بگیرید؟

بر کسی پوشیده نیست که مقاومت اعضای بدن و بافت های سطحی ارتباط مستقیمی با ابتلا به ویروس کووید-19 دارند. به عنوان مثال ریه ها و میکروبیوم روده بر یکدیگر تاثیر می گذارند و این رابطه ریه های شما را سالم نگه می دارد. در این مورد دانشمندان از یافتن ویروس کووید-19 در مدفوع افراد مبتلا به این ویروس خبر دادند. علاوه بر این برخی از بیماران مبتلا به ویروس کووید-19 دچار کاهش باکتری های مفید روده از جمله لاکتوباسیلوس ها و بیفیدوباکتریوم ها شده بودند. اگرچه میکروبیوم روده ما نمی تواند به طور مستقیم از ما در برابر ویروس کووید-19 محافظت کند. اما در مطالعات مشخص شده است که رابطه بسیار نزدیکی بین میکروبیوم روده و سیستم ایمنی بدن وجود دارد. میکروبیوم سالم و متعادل باعث هموستاز ایمنی می شود. به همین دلیل از واکنش پذیری بیش از حد سیستم ایمنی فرد جلوگیری می کند. هموستاز سیستم ایمنی روده وضعیتی است که سیستم ایمتی بدن ما را از عفونت های خارجی محافظت می کند.
یک میکروبیوم سالم می تواند از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به کووید-19 جلوگیری کند.

باتوجه به تحقیقات جدید ویروس کووید-19 و نقش میکروبیوم روده در پاسخ ایمنی بدن به عفونت های ویروسی، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که یک میکروبیوم سالم از واکنشهای التهابی در ریه ها و سایر ارگانهای آلوده بدن به ویروس کووید-19 جلوگیری می کند. مراقبت از سلامت روده ها همچنین تغذیه متنوع که شامل پروبیوتیک ها نیز می شود. باعث ایجاد سیستم ایمنی قوی شده و بدن را در مبارزه با حملات ویروسی کمک می کند.