آنفولانزا و راهکاری برای پیشگیری از ابتلا به آن

مطالعات نشان می دهند می توان از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با انواع بیماری ها بهره برد. اما  به تازگی دانشمندان دانشگاه میشیگان با انجام مطالعاتی ثابت کردند که میتوان از میکروبیوم دستگاه تنفسی به عنوان یک راهکار پیشگیرانه در بیماری آنفولانزا استفاده کرد.

با اینکه واکسن آنفولانزا برای مقابله با برخی از گونه های این بیماری اثرگذار است اما دریافت این واکسن برای همه افراد مقدور نیست به همین دلیل تیم تحقیقاتی دانشگاه میشیگان به دنبال راهکاری موثر، مقرون به صرفه و آسان برای کاهش ریسک ابتلا به آنفولانزا بودند.

ویروس آنفولانزا سلولهایی را که در دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی (قسمتی از بدن که با باکتری هایی از میکروبیوم انسان پر شده است) وجود دارند، هدف قرار می دهند. به تازگی یک مطالعه در PLOS One منتشر شده است که نشان می دهد ریسک ابتلا به آنفولانزا به دلیل ترکیب کلونیزاسیون باکتری های هر فرد متفاوت است.

مطالعات پیشین تغییراتی در میکروبیوم بینی و گلو پس از ابتلا به ویروس آنفولانزا را نشان می داد اما تا به امروزهیچ ارتباطی بین میکروبیوم بینی یا گلوی انسان و ریسک ابتلا به آنفولانزا ثابت نشده است.

برای مطالعه بیشتر، تیم تحقیقات از اطلاعات مطالعه دیگری استفاده کردند که در این مطالعه افراد سالمی که در یک خانه با فرد مبتلا به آنفولانزا زندگی می کردند، به مدت 13 روز و یا تا زمانی که آنها هم دچار آنفولانزا شوند، مورد بررسی قرار گرفتند.

این مطالعه شامل 537 نفر بوده و نمونه هایی از باکتری های موجود در بینی و گلوی آنها در شروع مطالعه گرفته شد.

باکتری های یافت شده در میکروبیوم این افراد مورد بررسی قرار گرفته و به 5 دسته تقسیم شدند. بررسی ها نشان داد که برخی از این گروه ها ریسک کمتری برای ابتلا به آنفولانزااز خود نشان می دهند. نتایج این آزمایشات نشان می دهد که چرا بعضی افراد به صورت طبیعی کمتر مستعد ابتلا به ویروس آنفولانزا می باشند.

این گروه تحقیقاتی امیدوارند که بتوان از اطلاعات بدست آمده در این آزمایشات برای تنظیم یک برنامه سلامتی عمومی و کارآمد، در قالب یک درمان پیشگیرانه -مانند ترویج فرهنگ استفاده از پروبیوتیک ها- که مناسب پاسخ های باکتریایی افراد به ویروس های خاصی باشد، بهره ببرند.

دکتر Betsy Foxman استاد اپیدمیولوژی و مدیر مرکز مولکولی و اپیدمیولوژی بالینی بیماری های عفونی در دانشگاه میشیگان که در این مطالعه شرکت داشت، می گوید: "با اینکه این تحقیقات هنوز به طور کامل عملی نشده است اما نتایج این مطالعات ثابت می کند که ترکیب باکتریایی دستگاه تنفسی نقش مهمی در تعیین ریسک ابتلا به آنفولانزا دارد.

در آینده ما قادر خواهیم بود که برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و دیگر ویروس های تنفسی و کاهش ریسک عفونت های باکتریایی ثانویه (به خصوص اوتیت و پنومونی)، میکروبیوم بینی و گلو را تنظیم کنیم. این کار به کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها و کند شدن مقاومت آنتی بیوتیکی کمک می کند."

گروه تحقیقاتی به مطالعه و پژوهش بر روی میکروبیوم دستگاه تنفسی را برای مشخص کردن تاثیر ترکیبات باکتریایی خاص در پیشگیری از ابتلا به گونه هایی از آنفولانزا، ادامه می دهد.

برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا، سرماخوردگی و عفونت های شایع فصلی می توان از محصولاتی مانند کیدی لاکت زینک (اطفال) و لاکتوکر (بزرگسالان) بهره برد. این محصولات با افزایش قدرت سیستم ایمنی و تعدیل و تنظیم میکروبیوم دستگاه گوارش به بهود عملکرد کلی سیستم ایمنی در مقابل انواع ویروس ها از جمله ویروس آنفولانزا کمک می کند.